Home System RWS wg nowych zasad KONTAKT  
START System RWS wg nowych zasad Definicje RWS i porcji
System RWS wg nowych zasad
Oblicz GDA dla twojego produktu
Definicje RWS i porcji

Zgodnie z nowymi wymaganiami, w systemie operuje się pojęciem RWS (Referencyjne Wartości Spożycia) zamiast dotychczasowego określenia GDA (Wskazane Dzienne Spożycie).

  • Referencyjne Wartości Spożycia (RWS dawniej określane GDA) to typowe ilości składników odżywczych, które powinny być spożywane przez większość osób w ciągu doby.  Ponieważ występuje wiele różnic pomiędzy ludźmi, np. we wzroście, masie ciała i poziomach aktywności, RWS nie stanowią wartości docelowych dla poszczególnych osób, ale poziomy orientacyjne, według których można ocenić udział poszczególnych składników odżywczych na porcję danego produktu.
  • % RWS wraz z innymi informacjami żywieniowymi stanowią wytyczne pomagające konsumentom zrozumieć ile w przybliżeniu energii, tłuszczów, tłuszczów nasyconych, cukrów i soli  mogą dostarczyć wraz z pożywieniem w ciągu doby w ramach prawidłowej zbilansowanej diety.
  • % RWS mogą być podawane dobrowolnie przez zainteresowane podmioty działające w branży spożywczej, zgodnie z postanowieniami zawartymi w Rozporządzeniu nr 1169/2011.
  • % RWS oblicza się na ogół jako odniesienie do porcji produktu.
 
Porcja produktu
  • Obowiązkiem producenta jest określenie wielkości porcji dla artykułu spożywczego lub napoju.

  • Wielkość porcji powinna zawierać ilość produktu, co do której można słusznie się spodziewać, że zostanie jednorazowo spożyta.

  • W przypadku gdy jest to uzasadnione z punktu widzenia przejrzystości informacji dostarczanej konsumentowi, wielkość spożywanej ilości, bądź porcji powinna być opisana nie w jednostkach metrycznych, lecz w postaci miar stosowanych w gospodarstwie domowym, obok podanej informacji na temat masy/ilości produktu: np. 2 herbatniki (60g).

  • Artykuły spożywcze, w tym napoje, które są pakowane w ilościach, które prawdopodobnie zostaną spożyte jednorazowo, powinny zawierać na etykiecie informacje dotyczące wartości odżywczej całej zawartości opakowania.
  • W przypadku gdy na etykiecie nie ma wystarczającej ilość miejsca, aby podać pełne informacje o wartości odżywczej jednej porcji produktu, należy odesłać konsumenta np. do strony internetowej lub linii informacyjnej dla konsumentów, gdzie można uzyskać taką informację.
CMS by - WEB interface 2005 - 2024 © PFPZ, Wszystkie prawa zastrzeżone
Poleć stronę Drukuj Mapa Serwisu Na górę
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij