Home System RWS wg nowych zasad KONTAKT  
START System RWS wg nowych zasad Deklaracja % RWS w głównym polu widzenia (froncie opakowania)
System RWS wg nowych zasad
Oblicz GDA dla twojego produktu
Deklaracja % RWS w głównym polu widzenia (froncie opakowania)
Etykiety produktów żywnościowych i napojów powinny pokazywać, w głównym polu widzenia, czyli zazwyczaj na frontowej części  etykiety/opakowania produktu, w prosty, nie różnicujący sposób przedstawienie (ikonę graficzną), które zapewni konsumentowi widoczne na pierwszy rzut oka informacje. 

 

Definicja głównego pola widzenia wg Rozporządzenia nr 1169/2011:

 

"Pole widzenia opakowania, które konsument najprawdopodobniej zobaczy przy pierwszym spojrzeniu na produkt w momencie zakupu i które umożliwia konsumentowi natychmiastową identyfikację produktu, jeśli chodzi o jego charakter lub rodzaj, a w stosownych przypadkach o jego markę. Jeżeli opakowanie ma kilka identycznych głównych pól widzenia, to główne pole widzenia jest polem wybranym przez podmiot działający na rynku spożywczym."

 

W głównym polu widzenia, wartości % RWS mogą być podane na dwa sposoby – dla 1 składnika lub dla 5-ciu składników odżywczych jak podano poniżej:
a)   Wartość energetyczna (1)
lub
b) Wartość energetyczna, tłuszcz, kwasy tłuszczowe nasycone, cukry, sól (5)
Nie jest możliwe podawanie w głównym polu widzenia wartości % RWS dla składników odżywczych innych niż wymienione w ramach dwóch powyższych opcji.
Sposób deklarowania
  • Gdy podaje się znakowanie %RWS, wartość energetyczna deklarowana w głównym polu widzenia musi być wyrażona w przeliczeniu na 100g lub100ml produktu.  Deklaracja wartości energetycznej w przeliczeniu na porcję obowiązuje jako dodatkowa do deklaracji w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml, gdy podaje się ilości pozostałych składników odżywczych w przeliczeniu na porcję produktu (tłuszcz ogółem, tłuszcze nasycone, cukry i sól).
  • Gdy w głównym polu widzenia podaje się tylko informację o wartości energetycznej w przeliczeniu na porcję produktu, wówczas wymagane jest również podanie wartości energetycznej w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml.
  • Kiedy podaje się oprócz wartości energetycznej również inne składniki odżywcze (tłuszcz ogółem, tłuszcze nasycone, cukry i sól), to można podać te składniki w postaci wartości % RWS tylko w przeliczeniu  na porcję (bez odniesienia do 100 g lub 100 ml produktu).
  • Zgodnie z wymogami Rozporządzenia nr 1169/2011, bezwzględna wartość energetyczna musi być wyrażona zarówno w kilodżulach (kJ) jak w kilokaloriach (kcal), natomiast inne składniki odżywcze muszą być podane w gramach (g).
  • Wskazane jest, aby informacja o wartościach RWS w przeliczeniu na porcję deklarowana na froncie opakowania była uzupełniona z tyłu opakowania lub w innym miejscu tabelą składników odżywczych, zawierającą informacje o ich zawartości w przeliczeniu „na porcję”.
Sposób prezentacji
Organizacja FoodDrinkEurope zaleca, aby stosować się do dotychczasowych zasad prezentacji ikon graficznych. Dotyczy to w szczególności rozmiarów i kolorystyki ikon.
  • W deklaracjach RWS należy zachować kolejność składników odżywczych jak wskazano powyżej.
  • Wartości RWS podane w głównym polu widzenia muszą spełniać wymogi czytelności określone w Rozporządzeniu nr 1169/2011.
  • Rozporządzenie 1169/2011 wymaga również, aby następujące stwierdzenie było zamieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie wartości RWS podanych w przeliczeniu na 100 g/ml:  „Referencyjna wartość spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej (8 400 kJ/2 000 kcal)”.  Jeśli wartości RWS podane są zarówno w głównym polu widzenia jak i w tabeli wartości odżywczej, to wystarczające jest umieszczenie powyższego napisu w bezpośrednim sąsiedztwie tej tabeli, umieszczając tylko odnośnik do niego (gwiazdkę) w głównym polu widzenia.  Jeśli  wartości RWS deklarowane są tylko w głównym polu widzenia, to w takim przypadku napis trzeba umieścić na etykiecie w głównym polu widzenia.
CMS by - WEB interface 2005 - 2024 © PFPZ, Wszystkie prawa zastrzeżone
Poleć stronę Drukuj Mapa Serwisu Na górę
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij